Wycieczka do Budapesztu to jedna z moich najtańszych podróży;)
Lot w obie strony za jedyne 2 zł:)))
Budapeszt - jedna z najpiękniejszych stolic Europy. Magiczne miasto, które warto odwiedzić. Leży nad rzeką Dunaj, która dzieli go na dwie części prawobrzeżną, pagórkowatą Budę i lewobrzeżny, nizinny Peszt.
Budapeszt to wielki ośrodek kulturalny i naukowy, a także ważne centrum turystyczne i uzdrowiskowe.
W Budapeszcie znajduje się:
- 837 zabytków architektury,
- 223 muzeów i galerii sztuki,
- 40 teatrów,
- 6 sal koncertowych,
-Opera.
1. Najbardziej charakterystycznym budynkiem Budapesztu jest Parlament - jego budowa trwała 17 lat, rozpoczęła się w 1885 roku. Budynek ma 268 m długości i 123 m szerokości. W 691 pomieszczeniach znajdują się siedziby praktycznie wszystkich instytucji rządowych. Zachwyt budzi nie tylko rozmiar budowli, ale także przepięknie zdobiona fasada, z mnóstwem elementów. Charakterystyczną cechą są setki podpór, 88 postaci władców węgierskich oraz potężna prawie stumetrowa kopuła. Od kopuły rozchodzą się dwa symetryczne skrzydła.
Wokół zamku zachowały się fontanny, w tym efektowna Fontanna Macieja, która ukazuje króla Macieja Korwina na polowaniu, w otoczeniu ogarów, martwego jelenia i sokolnika Galeotto Marzio. Na uwagę zasługują również pomniki: konny posąg Eugeniusza Sabaudzkiego oraz postać Csikósa. Przy wejściu do Muzeum Historii Budapesztu stoją uosobienia Wojny i Pokoju. Na dziedzińcu przed Galerią Narodową znaleźć można fontannę, która ukazuje dwójkę dzieci mocujących się z ogromną rybą.
Na Zamek prowadzi wiele dróg, jednak najdogodniej dojechać do Pałacu odnowioną XIX- wieczną kolejką liniową.
3. Most łańcuchowy - choć trudno w to uwierzyć, Buda i Peszt, położone na przeciwległych brzegach Dunaju, funkcjonowały jako oddzielne miasta przez ponad 600 lat. Komunikację między nimi zapewniały łodzie i barki (w sezonie letnim zdarzały się na tyle długie okresy suszy, że niski poziom wód umożliwiał przeprawę na drugi brzeg zwykłym wozem), a zimą - specjalnie wykute w lodzie ścieżki. Most Széchenyi'ego, znacznie częściej zwany z racji swojej konstrukcji Mostem Łańcuchowym, był pierwszą stałą przeprawą, jaka połączyła ze sobą dwie leżące na przeciwległych brzegach Dunaju części Budapesztu (podnóże Góry Zamkowej i plac Roosvelta). Powstał w latach 1839-1849. Jego nazwa pochodzi od nazwiska węgierskiego polityka, Istvána Széchenyiego, który był pomysłodawcą budowy przeprawy. Na obu końcach mostu znajdują się wielkie lwy leżące na postumentach. Calkowita długość mostu to 380m.
4. Bazylika św. Stefana na Placu św. Stefana - to kontrkatedra archidiecezji Ostrzychom-Budapeszt i największy kościół w mieście (może pomieścić 8500 wiernych). Usytuowana jest w pobliżu Mostu Łańcuchowego i jest poświęcona pierwszemu królowi węgierskiemu Stefanowi I. Jej budowę rozpoczęto w połowie XIX w., prace zostały przerwane na etapie robót ziemnych podczas walk wolnościowych w latach 1848-1849; wznowiono je ponownie w 1851 r. Wzniesiono wówczas świątynię w stylu klasycystycznym, według projektu Józefa Hilda. W 1868 r. wady fundamentów spowodowały zawalenie się kopuły; wówczas nadzór nad budową przejął Miklos Ybl kontynuując ją według swoich wyobrażeń, w stylu neorenesansowym. Od frontu szczególne wrażenie robi 96-metrowa kopuła z mozaiką przedstawiającą Boga Ojca, oraz dwie wieże po bokach. Na antresolę kopuły można wjechać windą lub wejść po 297 schodach. Przy wejściu do bazyliki znajduje się tympanon z Maryją i węgierskimi świętymi. W przedsionku można zobaczyć rzeźbę św. Gerarda. Bazylika przechowuje wiele cennych relikwii, m.in. zmumifikowaną prawicę św. Stefana. Pod obiektem znajduje się trzypiętrowa piwnica, odpowiadająca wielkości stojącej na niej bazyliki. Pod placem św. Stefana wybudowano czteropiętrowy podziemny parking, który mieści 404 samochody i jest w całości zautomatyzowany.
5. Wielka Synagoga przy Dohany utca 2 - to największy żydowski dom modlitwy w Europie, a drugi co do wielkości na świecie. Został zbudowany w połowie XIX w. według projektu Ludwiga Foerstera, w stylu mauretańskim na bazie muzułmańskiego stylu ukształtowanego w Hiszpanii i Afryce Północnej. Niektóre elementy wnętrza zaprojektował Frigyes Feszl. Wielka Synagoga to monumentalny budynek, zachwycający bogactwem zdobień. Dwie bliźniacze wieże świątyni symbolizują dwie kolumny w Świątyni Salomona. Na przestronne wnętrza składają się, m.in. bogate dekoracje, żyrandole, ambona, hebrajski tetragram z imieniem Bożym; organy na 5 tys. piszczałek, na których grali, m.in. C. Saint-Saens i Franz Liszt; oraz inne piękne detale. Spore wrażenie robi odpowiednia gra świateł, która spaja światła żyrandoli, lamp i świec. Jeszcze przed II wojną światową (3 lutego 1939 r.) oryginalna synagoga została zniszczona przez pro-nazistowskich Strzałokrzyżowców. W latach 1944-1945 w Synagodze zatrzymało się wielu uchodźców, tysiące z nich zginęło. W czasach komunizmu znów stała się domem modlitwy dla społeczności żydowskiej. W 1991 r. podjęto prace remontowe w budynku, które trwały do 1998 r. i kosztowały wiele milionów dolarów. Dziś, to centrum neologicznego judaizmu mieści 3 tys. osób; tuż obok znajduje się Muzeum Żydowskie i sala pamięci Holocaustu. Plac przed budynkiem nazwano na cześć Tadeusza Herzla, który urodził się w sąsiednim domu w 1860 r. Warto jeszcze dodać, że każdego roku na przełomie sierpnia i września w Budapeszcie odbywa się festiwal kultury żydowskiej.
6. Węgierska Opera Państwowa - została wybudowana w latach 1875-1884 według projektu Miklosa Ybla w stylu neorenesansowym (wzorowana na Operze Wiedeńskiej). Znajduje się w VI dzielnicy miasta przy Andrassy ut 22. Uroczyste otwarcie opery miało miejsce 27 września 1884 r., a jej pierwszy dyrektorem został kompozytor Ferenc Erkel, który stworzył pierwsze dzieła operowe na miarę europejską, zachowując jednocześnie charakterystyczne elementy tradycji madziarskiej. Operę zbudowano na planie prostokąta; posiada półkoliste wnęki okienne i balkonowe, oraz liczne posągi kompozytorów po obu stronach wejścia, m.in. Ferenca Liszla autorstwa Alajosa Stróbla. Na poziomie pierwszego piętra znajdują się figury prezentujące cztery muzy mające związek z muzyką i teatrem: Talię, Erato, Terpsychorę i Melpomenę. Wnętrze zdobi dekoracja malarska autorstwa Mora Thana, Bertalana Szekelyego i Karolyego Lotza. Przepiękna piętrowa widownia o doskonałej akustyce może pomieścić 1261 osób. Opera jest otwarta dla zwiedzających, ale tylko pod opieką przewodnika.
7. Plac Bohaterów - nazywany także Placem Milenijnym lub Placem Tysiąclecia jest jednym z najważniejszych i największych placów w mieście. Usytuowany w VI dzielnicy, na końcu Andrassy utca, w pobliżu stacji metra Hosok tere. Po obu jego stronach wznoszą się imponujące budynki Muzeum Sztuk Pięknych wybudowane w latach 1900-1906 w eklektyczno-klasycystycznym stylu; oraz Pałac Ekspozycji z 1895 r. Głównym pomysłodawcą i architektem konstrukcji był Albert Schickedanz; wszystkie prace na placu zostały zakończone w 1929 r. W tym czasie postawiono tam pomnik ku czci poległych w czasie I wojny światowej. Jednak najważniejszym obiektem na placu Tysiąclecia jest pomnik o tej samej nazwie, którego budowę rozpoczęto w 1896 r. z okazji obchodzonego 1000-lecia istnienia Węgier. Autorem przedsięwzięcia był wspomniany wyżej Albert Schickedanz, zaś wykonawcą - rzeźbiarz Gyorgy Zala. W centralnym punkcie placu znajduje się 36-metrowa kolumna archanioła Gabriela; posąg ten został wyróżniony w czasie wystawy światowej w Paryżu w 1900 r. Wokół cokołu kolumny umiejscowiono posągi jeźdźców - księcia Arpada oraz sześciu jego wodzów. Kolumnę otacza półkolista kolumnada (jej rozpiętość wynosi 85 m), składająca się z dwóch części, na których umieszczono posągi ważnych postaci z historii Węgier. Górne krawędzie kolumnady zdobią, m.in. posągi Pracy i Dobrobytu; Wiedzy i Chwały; oraz boga Wojny i bogini Pokoju.
8. Baszta Rybacka - (węg. Halászbástya) to jeden z najbardziej znanych zabytków budapeszteńskich. Znajduje się w I. dzielnicy w okolicach Zamku. Zbudowana w stylu neoromańskim w latach 1895-1902 wg planów Frigyes-a Schulek-a w miejsce dawnych murów zamkowych. Swą nazwę zawdzięcza średniowiecznemu cechowi rybaków, który bronił tej części murów. Delikatne, bajkowe wieżyczki uważa się za najbardziej romantyczny zakątek na całym Starym Mieście, a w opinii wielu - w całej węgierskiej stolicy. Co więcej - z tarasów widokowych, wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, roztacza się fantastyczny widok na przeciwległy brzeg Dunaju. Obecnie szerokimi schodami można z baszty zejść na dół, na teren Wodnego Miasta. Oprócz dużej wieży widokowej, są również małe wieżyczki. Przy baszcie stoi kilka pomników, m.in. konny posąg św. Stefana czy św. Jerzego walczącego ze smokiem, fontanna oraz Kościół Macieja.
9. Buty nad Dunajem - w pobliżu Parlamentu stoją dziesiątki par butów: dziecięce z wyciągniętymi sznurówkami i pantofle na obcasach, znoszone obok eleganckich, ustawione z przesadną starannością na krawędzi muru albo niedbale porzucone - wszystkie mosiężne i hiperrealistyczne. To niezwykle poruszający pomnik pięciu tysięcy Żydów, którzy ściągali tu buty przed rozstrzelaniem i strąceniem w dół przez strzałokrzyżowców, węgierskich faszystów. To wtedy, w 1944 r., Dunaj nazwano "czerwoną rzeką". Jeden z symboli holocaustu.
10. Góra Gellerta - to wzgórze o wysokości 235 metrów. Swoją nazwę zawdzięcza biskupowi Gellertowi, który z nakazu pierwszego króla Węgier, Stefana, ochrzcił plemiona Madziarów. Po śmierci swego królewskiego protektora został schwytany przez byłych pogan i z zemsty zamknięty w drewnianej beczce, którą następnie spuszczono z urwiska. Dziś w legendarnym miejscu śmierci biskupa, tuż nad wodospadem, wznosi się jego pomnik. Uważana również za miejsce spotkań czarownic. W 1851 roku Habsurburgowie wznieśli tam Cytadele. Twierdzę o długości 220 i szerokości dochodzącej do 60m zaprojektował generał Emanuel Zitta. Na szczycie góry znajduje się również pomnik Wolności, wzniesiony w 1947r. według projektu Zsigmonda Kisfaludi Strobla. Olbrzymi posąg (40m wysokości) przedstawia kobietę trzymającą w wyciągniętych dłoniach gałązkę palmową, symbol zwycięstwa.
Skalna kaplica to kolejna atrakcja na Wzgórzu Gellerta. Usytuowana jest na wysokości około 25 m nad poziomem Dunaju. Grocie nadano kształt przypominający wyglądem kaplicę z Portugalii. Poświęcona została w 1926 r. i składa się z dwóch komór: przedsionka i głębiej położonej groty. Wewnątrz, niezależnie od pory roku, panuje stała temperatura 21°C.
5. Wielka Synagoga przy Dohany utca 2 - to największy żydowski dom modlitwy w Europie, a drugi co do wielkości na świecie. Został zbudowany w połowie XIX w. według projektu Ludwiga Foerstera, w stylu mauretańskim na bazie muzułmańskiego stylu ukształtowanego w Hiszpanii i Afryce Północnej. Niektóre elementy wnętrza zaprojektował Frigyes Feszl. Wielka Synagoga to monumentalny budynek, zachwycający bogactwem zdobień. Dwie bliźniacze wieże świątyni symbolizują dwie kolumny w Świątyni Salomona. Na przestronne wnętrza składają się, m.in. bogate dekoracje, żyrandole, ambona, hebrajski tetragram z imieniem Bożym; organy na 5 tys. piszczałek, na których grali, m.in. C. Saint-Saens i Franz Liszt; oraz inne piękne detale. Spore wrażenie robi odpowiednia gra świateł, która spaja światła żyrandoli, lamp i świec. Jeszcze przed II wojną światową (3 lutego 1939 r.) oryginalna synagoga została zniszczona przez pro-nazistowskich Strzałokrzyżowców. W latach 1944-1945 w Synagodze zatrzymało się wielu uchodźców, tysiące z nich zginęło. W czasach komunizmu znów stała się domem modlitwy dla społeczności żydowskiej. W 1991 r. podjęto prace remontowe w budynku, które trwały do 1998 r. i kosztowały wiele milionów dolarów. Dziś, to centrum neologicznego judaizmu mieści 3 tys. osób; tuż obok znajduje się Muzeum Żydowskie i sala pamięci Holocaustu. Plac przed budynkiem nazwano na cześć Tadeusza Herzla, który urodził się w sąsiednim domu w 1860 r. Warto jeszcze dodać, że każdego roku na przełomie sierpnia i września w Budapeszcie odbywa się festiwal kultury żydowskiej.
6. Węgierska Opera Państwowa - została wybudowana w latach 1875-1884 według projektu Miklosa Ybla w stylu neorenesansowym (wzorowana na Operze Wiedeńskiej). Znajduje się w VI dzielnicy miasta przy Andrassy ut 22. Uroczyste otwarcie opery miało miejsce 27 września 1884 r., a jej pierwszy dyrektorem został kompozytor Ferenc Erkel, który stworzył pierwsze dzieła operowe na miarę europejską, zachowując jednocześnie charakterystyczne elementy tradycji madziarskiej. Operę zbudowano na planie prostokąta; posiada półkoliste wnęki okienne i balkonowe, oraz liczne posągi kompozytorów po obu stronach wejścia, m.in. Ferenca Liszla autorstwa Alajosa Stróbla. Na poziomie pierwszego piętra znajdują się figury prezentujące cztery muzy mające związek z muzyką i teatrem: Talię, Erato, Terpsychorę i Melpomenę. Wnętrze zdobi dekoracja malarska autorstwa Mora Thana, Bertalana Szekelyego i Karolyego Lotza. Przepiękna piętrowa widownia o doskonałej akustyce może pomieścić 1261 osób. Opera jest otwarta dla zwiedzających, ale tylko pod opieką przewodnika.
7. Plac Bohaterów - nazywany także Placem Milenijnym lub Placem Tysiąclecia jest jednym z najważniejszych i największych placów w mieście. Usytuowany w VI dzielnicy, na końcu Andrassy utca, w pobliżu stacji metra Hosok tere. Po obu jego stronach wznoszą się imponujące budynki Muzeum Sztuk Pięknych wybudowane w latach 1900-1906 w eklektyczno-klasycystycznym stylu; oraz Pałac Ekspozycji z 1895 r. Głównym pomysłodawcą i architektem konstrukcji był Albert Schickedanz; wszystkie prace na placu zostały zakończone w 1929 r. W tym czasie postawiono tam pomnik ku czci poległych w czasie I wojny światowej. Jednak najważniejszym obiektem na placu Tysiąclecia jest pomnik o tej samej nazwie, którego budowę rozpoczęto w 1896 r. z okazji obchodzonego 1000-lecia istnienia Węgier. Autorem przedsięwzięcia był wspomniany wyżej Albert Schickedanz, zaś wykonawcą - rzeźbiarz Gyorgy Zala. W centralnym punkcie placu znajduje się 36-metrowa kolumna archanioła Gabriela; posąg ten został wyróżniony w czasie wystawy światowej w Paryżu w 1900 r. Wokół cokołu kolumny umiejscowiono posągi jeźdźców - księcia Arpada oraz sześciu jego wodzów. Kolumnę otacza półkolista kolumnada (jej rozpiętość wynosi 85 m), składająca się z dwóch części, na których umieszczono posągi ważnych postaci z historii Węgier. Górne krawędzie kolumnady zdobią, m.in. posągi Pracy i Dobrobytu; Wiedzy i Chwały; oraz boga Wojny i bogini Pokoju.
8. Baszta Rybacka - (węg. Halászbástya) to jeden z najbardziej znanych zabytków budapeszteńskich. Znajduje się w I. dzielnicy w okolicach Zamku. Zbudowana w stylu neoromańskim w latach 1895-1902 wg planów Frigyes-a Schulek-a w miejsce dawnych murów zamkowych. Swą nazwę zawdzięcza średniowiecznemu cechowi rybaków, który bronił tej części murów. Delikatne, bajkowe wieżyczki uważa się za najbardziej romantyczny zakątek na całym Starym Mieście, a w opinii wielu - w całej węgierskiej stolicy. Co więcej - z tarasów widokowych, wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, roztacza się fantastyczny widok na przeciwległy brzeg Dunaju. Obecnie szerokimi schodami można z baszty zejść na dół, na teren Wodnego Miasta. Oprócz dużej wieży widokowej, są również małe wieżyczki. Przy baszcie stoi kilka pomników, m.in. konny posąg św. Stefana czy św. Jerzego walczącego ze smokiem, fontanna oraz Kościół Macieja.
10. Góra Gellerta - to wzgórze o wysokości 235 metrów. Swoją nazwę zawdzięcza biskupowi Gellertowi, który z nakazu pierwszego króla Węgier, Stefana, ochrzcił plemiona Madziarów. Po śmierci swego królewskiego protektora został schwytany przez byłych pogan i z zemsty zamknięty w drewnianej beczce, którą następnie spuszczono z urwiska. Dziś w legendarnym miejscu śmierci biskupa, tuż nad wodospadem, wznosi się jego pomnik. Uważana również za miejsce spotkań czarownic. W 1851 roku Habsurburgowie wznieśli tam Cytadele. Twierdzę o długości 220 i szerokości dochodzącej do 60m zaprojektował generał Emanuel Zitta. Na szczycie góry znajduje się również pomnik Wolności, wzniesiony w 1947r. według projektu Zsigmonda Kisfaludi Strobla. Olbrzymi posąg (40m wysokości) przedstawia kobietę trzymającą w wyciągniętych dłoniach gałązkę palmową, symbol zwycięstwa.
Skalna kaplica to kolejna atrakcja na Wzgórzu Gellerta. Usytuowana jest na wysokości około 25 m nad poziomem Dunaju. Grocie nadano kształt przypominający wyglądem kaplicę z Portugalii. Poświęcona została w 1926 r. i składa się z dwóch komór: przedsionka i głębiej położonej groty. Wewnątrz, niezależnie od pory roku, panuje stała temperatura 21°C.
Ze szczytu Góry Gellerta można podziwiać przepiękną panoramę Budapesztu! Widok aż zapiera dech w piersiach:)))
A na koniec polecam Wam wyjątkowe miejsce- pub Szimpa!!! Jest to niepowtarzalny w swym rodzaju bar, niezwykłe miejsce, gdzie panuje wspaniała atmosfera. Będąc w Budapeszcie nie możesz go ominąć;)
pięknie, pięknie - kilka nowych rzeczy sie dowiedziałam o swoim mieście:)
OdpowiedzUsuńzapraszam ponownie!
Te buty skojarzyły mi się z upamieniętnieniem żołnierzy zabitych w Normandii -> http://www.venezuelaaldia.com/2013/09/homenaje-los-soldados-caidos-en-normandia-fotos/ tak tylko mówię :)
OdpowiedzUsuńDorota- ciekawy projekt, robi wrażenie!!! Beatka, z pewnością jeszcze wielu miejsc nie zobaczyłam, więc z chęcią powrócę do Budapesztu:)))
OdpowiedzUsuń