piątek, 10 stycznia 2014

Ryga




Ryga -  stolica Łotwy,  największe miasto w krajach bałtyckich. Malowniczo ulokowana nad rzeką Dźwiną, nieopodal Zatoki Ryskiej, pełna średniowiecznych zabytków i secesyjnych budynków. Ryga to perła basenu Morza Bałtyckiego.



 W 1997 r. "Historyczne centrum Rygi" zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO - zapis objął zarówno najstarsze obiekty hanzeatyckiej starówki z XIII-XV w., jak również najcenniejsze budowle XIX-wiecznych przedmieść: drewniane kościoły klasycystyczne na Przedmieściu Moskiewskim oraz jedyne w swoim rodzaju kamienice, reprezentujące miejscową odmianę secesji.



To, co przyciąga w to miejsce, to nastój Rygi. Wśród jej mieszkańców wyczuwalne jest pozytywne nastawienie do drugiego człowieka.  Wiele jest tutaj klimatycznych miejsc. Starówka pełna jest urokliwych kawiarenek i restauracji, jednak niestety ceny nie są zbyt niskie:(




Co warto zobaczyć w Rydze?


1. Dom Czarnogłowych – najpiękniejsza budowla placu Ratuszowego usytuowana na ryskim Starym Mieście wzniesiona na początku XIV wieku. Z pocz. XVII w. na jego fasadzie zainstalowany został zegar astronomiczny, a z końcem XIX w. w niszach umieszczono cztery figurki – dwie przedstawiające rzymskich bogów Neptuna i Merkurego i dwie symbolizujące Pokój oraz Jedność. Jego lokatorami do 1939 roku byli ruchliwi i jowialni czarnogłowianie, wnoszący w towarzyskie życie Rygi świąteczny nastrój. W czerwcu 1941 roku architektoniczny zespół Domu Czarnogłowych został zburzony. W czerwcu 1996 roku rozpoczęto jego odbudowę. Dawniej nazywany był Dworem Artusa. Było to  miejsce spotkań rycerstwa i bogatych mieszczan. Dziś jest to jedna z piękniejszych wizytówek Rygi.
















2. Pomnik Ronalda7 metrowy posąg Ronalda,  który został wykonany w 1894 r. z wapienia, przez rzeźbiarza Augusta Volza i miał symbolizować potęgę oraz niezależność średniowiecznej Rygi. Jego kopia stoi obecnie pośrodku Placu Ratuszowego.



3. Pomnik Wolności - znajduje się w samym centrum Rygi, przy zachodnim krańcu Bulwaru Wolności. Stanowi symbol niepodległości Łotwy.  Został wzniesiony ze środków ofiarowanych przez naród w okresie pierwszego niepodległego państwa łotewskiego (1918 -1940)przez Ernestsa Štālbergsa. Odsłonięcie pomnika odbyło się w 1935 roku. Wybór lokalizacji pomnika nie był przypadkowy, w końcu to właśnie tutaj, aż do 1915 r., stał konny pomnik Piotra I Wielkiego. Pod koniec II wojny światowej Rosjanie planowali wysadzić Pomnik Wolności i tym samym przypieczętować włączenie Łotwy do ZSRR, ale ostatecznie planów tych nie wcielili w życie. Przypuszcza się, że monument został ocalony dzięki wstawiennictwu słynnej radzieckiej rzeźbiarki – Wiery Muchiny, która nie tylko pochodziła z Rygi, ale też była uczennicą Zālego. Aby jednak zmniejszyć znaczenie monumentu, na drugim końcu Bulwaru Wolności postawili Rosjanie pomnik Włodzimierza Lenina. Znaczący był jednak fakt, że Pomnik Wolności zwrócony był przodem w kierunku zachodnim (co odczytywano jako symbol jedności Łotwy z cywilizacją zachodnią), a pomnik Lenina – w kierunku wschodnim. Dziś na Bulwarze Wolności nie ma już pomnika Włodzimierza Lenina, a Pomnik Wolności znów stanowi symbol rzeczywistej niepodległości Łotwy. . Pomnik Wolności wzrusza i uczula każdego, ponieważ zawiera on oddźwięk wielonarodowy, a dla Łotysza jest to święte miejsce przejawu siły ducha narodu, miejsce zgromadzenia w czasie najważniejszych wydarzeń państwa łotewskiego.


Oglądając monument od razu rzuca się w oczy to, że jest on przepełniony symboliką. Na cokole znajduje się szereg kompozycji rzeźbiarskich – te wykonane z brązowego granitu przedstawiają „Pracowników umysłowych”, „Pracę”, „Rodzinę” i „Obrońców Ojczyzny”, a te wykonane z szarego granitu – „Człowieka zrywającego łańcuchy”, „Lāčplēsisa” (legendarnego herosa i bohatera łotewskiego eposu narodowego „Lāčplēsis”), „Wajdelotę” i „Matkę Łotwę”. Na cokole znajduje się też napis „Za Ojczyznę i Wolność”, natomiast powyżej wznosi się 42 – metrowy obelisk, zwieńczony miedzianą, kobiecą postacią, która trzyma w dłoniach trzy połączone gwiazdy. Kobieta to alegoria wolności, natomiast gwiazdy symbolizują trzy krainy historyczne Łotwy– Kurlandię (z Semigalią), Liwonię i Łatgalię.



 4. Kościół św. Piotra - jest jednym z największych zabytków architektury starej Rygi. W kronikach pojawia się o nim wzmianka już w 1209. Był to najważniejszy kościół w średniowiecznej Rydze. Znajdowała się przy nim jedna z starszych szkół w mieście. Widoczny  jest z każdego punktu Starówki dzięki wysokiej wieży. Zbudowany jest w stylu romańskim a przebudowany na gotyk. Kościół mocno ucierpiał podczas II wojny światowej, po której resztki dawnej drewnianej wieży kościoła zastąpiono nową, stalową. Na wieżę wchodzi się po 360 stopniach.



 Ze szczytu można podziwiać  piękną panoramę miasta.




5. Baszta prochowa (“Pulvertornis”)
zwana inaczej piaskową, pochodzi z 1330 r., broniła dostępu do głównej bramy miejskiej. Jedyna baszta z wszystkich baszt murów obronnych Rygi, która zachowała się do naszych dni. Wysokość baszty – 25,5m, grubość ścian – 3m. Dzisiejsza baszta została wzniesiona w 1650 roku na fundamencie poprzedniej baszty, która została zrujnowana w 1621 roku podczas ataku Szwedzkich wojsk. W baszcie prochowej do 1883 roku przechowywali różną broń. Kiedy zostały  zlikwidowane mury obronne miast, baszta została opuszczona i zamieszkały tam tylko gołębie.

Mury obronne miasta pierwotnie składały się z 28 wież i baszt obronnych. Prowadzą do małej Bramy Szwedzkiej, wykutej pod koniec panowania szwedzkiego w 1698 roku. Jedyna średniowieczna brama jako jedyna przetrwała do naszych czasów. Takich bram było w mieści osiem.




6. Trzej Bracia (Trīs brãli) - kompleks trzech średniowiecznych domów mieszkalnych przy ulicy Mazã Pils. Budynki zostały nazwane poprzez analogię do podobnych budynków w Tallinnie, które noszą nazwę Trzech Sióstr.
Najstarszy budynek znajdujący się z prawej strony zbudowany został w XV wieku i nosi wyraźne cechy późnego gotyku. Jest nieznacznie cofnięty względem pozostałych dwóch. Jest najstarszym zachowanym budynkiem mieszkalnym w Rydze. Środkowy “Brat” został zbudowany w 1646 roku. Data zakończenia została oznaczona metalowymi cyframi na wysokości drugiego piętra. Został zbudowany w stylu charakterystycznym dla XVII wiecznej Rygi. Najmłodszym z “Braci” jest wąski budynek z lewej strony kompleksu. Został zbudowany w XVII wieku jako kamienica czynszowa. Budynki zostały odnowione w latach pięćdziesiątych XX wieku. Obecnie w kompleksie mieści się siedziba Muzeum Architektury Łotwy.

7. Dom Kotów lub Koci Dom (łot. Kaķu nams) – budynek usytuowany na ryskim Starym Mieście na ulicy Meistaru 10, zbudowany w 1909 roku według projektu Friedrich'a Scheffel'a. Jest to secesyjny budynek stylizowany na architekturę średniowieczną. Jest głównie znany ze względu na rzeźby dwóch kotów z charakterystycznie wygiętymi grzbietami i uniesionymi ogonami. Rzeźby umieszczone są na dachu budynku.
Legenda głosi, że właściciel pięknej kamienicy, kazał umieścić figurki kotów w takiej pozie jakby załatwiały potrzeby fizjologiczne na dom nielubianego sąsiada.


8. Zamek Ryski - wznoszący się na prawym brzegu Dźwiny przy Placu Zamkowym,w północnej części Starego Miasta.  Powstał w latach 1330-1353 jako siedziba zakonu w Inflantach. W wyniku prac budowlanych w XVIII i XX stuleciu utracił swoje pierwotne gotyckie kształty i  powstał klasycystyczny, okazały pałac.

Obecnie urzęduje w nim prezydent kraju, ale mieszczą się w nim  także 3 muzea: Sztuki Obcej, Literatury i Historii Sztuki oraz Muzeum Historyczne Łotwy.
                     

       



9. Kościół Matki Boskiej Bolesnej -  kościół rzymskokatolicki znajdujący się w Rydze przy ul. Zamkowej. Kościół został zaprojektowany przez nieznanego architekta i wybudowany w latach 1784-1785. Mierzy on tylko 28 metrów długości, 14 metrów szerokości i 12 metrów wysokości.








10. Pomnik Muzykantów z Bremy  - przed wejściem do kościoła św. Piotra można znaleźć nietypowy pomnik czworga zwierząt: osła, psa, kota i koguta. Pomnik inspirowany jest baśnią braci Grimm i reprezentuje Muzyków z Bremen. Został  postawiony dla uczczenia partnerstwa miast – Rygi i Bremy. Według legendy pogłaskanie jednego ze zwierząt po pyszczku ma przynosić szczęście, stąd dwa z nich (będące w zasięgu ręki) są dość mocno wytarte. Jak widać mi szczęście powinno służyć;)






W Rydze jest sporo miejsc do zwiedzania, m.in. Muzeum Motoryzacji, Kościół św. Jakuba, budynek Parlamentu, Mała i Wielka Gildia Kupiecka, Katedra Luterańska, Pałac Kultury i Nauki, Synagoga Miejska, Uniwersytet Łotewski, Katedralna Cerkiew pod wezwaniem Narodzenia Pańskiego, Wieża Telewizyjna, Akademia Nauk Łotwy, Most Zakochanych, Ogród Vermanes, Muzeum Okupacji, Ryski Mezaparks, Kościół św. Gertrudy itd.

Jednakże wielką przyjemnością jest po prostu pospacerowanie wąskimi uliczkami, gdzie co chwilę odkrywa się  urokliwe zaułki ryskiej starówki. Na każdym kroku spotykamy zabytkowe budowle, stare spichlerze, opustoszałe placyki, dziedzińce. Wzrok przyciąga słynna ryska secesja, bo nie bez powodu Ryga nazywana jest miastem secesji. Architektura historycznego centrum miasta jest dostojna i bogato dekorowana. Wzrok przyciągają przepiękne kamieniczki i kamienice mieszczańskie.



Mało kto wie, ale to właśnie w Rydze po raz pierwszy na świecie ustawiono przed Świętami Bożego Narodzenia na miejskim placu przed ratuszem choinkę!!!! 27 listopada 2011 roku mieszkańcy Rygi postanowili uczcić 501 rocznicę tego wydarzenia i w związku z tym zorganizowali " Paradę choinek".  W mieście ustawiono aż 47 różnego rodzaju, i z różnych materiałów choinek! Jedną z nich można podziwiać przez cały rok na ryskiej starówce.

 W pobliżu choinki można dostrzec wiele przeróżnych zwierzątek wykonanych z kamienia.







Pamiętam, że bardzo duże wrażenie na mnie wywarła kampania dotycząca aborcji. W samym centrum Rygi, miejscu bardzo popularnym i ruchliwym, na chodniku znajduje kilkanaście odlewów noworodków!
Przy każdym dziecku jest tabliczka z informacją po łotewsku, rosyjsku i angielsku (pisana w pierwszej osobie!), dlaczego dziecko się nie urodziło. Ludzie przystają, niektórzy kładą kwiaty, milczą. Według mnie takie przedstawienie problemu aborcji niezwykle oddziałuje na wyobraźnie i składnia do zastanowienia....
















                                     Jak widać nie tylko Zachód zachwyca!!!! :)




                      Miejsce pełne barw!!!






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz