sobota, 18 stycznia 2014

Helsinki

Helsinki – stolica i największe miasto Finlandii. To miasto relaksacyjne, niewielkie (mieszka tu tylko 560 tys. mieszkańców), pełne zieleni i żyjące w symbiozie z otaczającym je z trzech stron morzem. Brak tu wielkich wieżowców, nie ma żadnych blokowisk. Miasto jest raczej parterowe, a budynki chowają się wśród licznych drzew i malowniczo przeglądają w licznych jeziorkach, rzeczkach czy stawach.
  W obrębie Helsinek znajduje się ponad 300 wysp i wysepek. To jedno z najbardziej zielonych miast Europy.  Ponadto stolica słynie też z bogatego życia nocnego, białych nocy w czerwcu i lipcu, potraw z renifera oraz… największej w Europie izby wytrzeźwień;)
   Zielona stolica Finlandii przyciąga przyjaznym, nowoczesnym klimatem miasta portowego.

Do Finlandii najlepiej dostać się promem z Tallina.





1. Najważniejszy punkt Helsinek to Plac Senacki. Stanowi serce tej stolicy. Plac otacza mnóstwo budynków klasycystycznych. Na środku placu znajduje się Katedra luterańska zaprojektowana przez Carla Ludwiga Engla i budowana od 1820 do 1850 roku w stylu neoklasycystycznym, której białe kopuły widoczne są niemal z każdej części miasta. Prowadzą do niej monumentalne schody.  Bogato rzeźbiona neoklasycystyczna fasada świątyni stanowi przeciwwagę dla surowego, luterańskiego wnętrza, które już nie zachwyca.  W krypcie świątyni znajduje się kawiarnia, co jest dość nietypowym wykorzystaniem tej przestrzeni. Przed katedrą  stoi pomnik Cara Aleksandra II, który został wzniesiony w 1896roku. Finowie, w przeciwieństwie do Polaków darzą tę postać sympatią. To właśnie on nadał językowi fińskimi status równy z rosyjskim. Na wprost katedry stoi, wzniesiony w 1757 roku, dom Sederholma - najstarsza w mieście ceglana budowla. W jej wnętrzu mieści się muzeum poświęcone XVIII-wiecznym Helsinkom i osobie zamożnego przemysłowca Johana Sederholma. Natomiast po wschodniej stronie placu znajduje się Valtioneuvosto (Pałac Rządu), który był siedzibą senatu od 1822 roku, a na wprost wspomnianej budowli znajduje się Helsingin Yliopisto (Uniwersytet Helsiński) założony w 1828 roku, a obok Yliopisto Kirjasto (Biblioteka Uniwersytecka).
  • Katedra Luterańska  - jeden z najlepiej rozpoznawanych obiektów w Helsinkach. Co roku kościół odwiedza ponad 350 000 ludzi. Kościół regularnie jest używany zarówno jako miejsce modlitwy, ale również do specjalnych wydarzeń takich jak śluby czy organizacja różnego typu koncertów. Schody prowadzące do wejścia są ulubionym miejscem spotkań i hucznych obchodów Nowego Roku.

  • Pomnik Cara Aleksadra II


  • Uniwersytet Helsiński  - to największy uniwersytet w Finlandii (38 tys. studentów i 7,6 tys. pracowników). Wykłady odbywają się w językach fińskim i szwedzkim. Według szacunków uczelni kobiety stanowią ok. 64% studentów. Uniwersytet powstał na początku XIX wieku.
     


                                                               

 2. Sobór Uspieński (Sobór Zaśnięcia Matki Bożej) -  główna świątynia Fińskiego Kościoła Prawosławnego w Helsinkach. Została wybudowana w 1868 według projektu rosyjskiego architekta Aleksieja Gornostajewa. Zlokalizowana w historycznej dzielnicy Helsinek – Katajanokka. Posiada złote kopuły i czerwoną fasadę, reprezentuje przykład rosyjskich wpływów w Finlandii. Jest to największy sobór w tzw. Zachodniej Europie.


 












3. Pałac Prezydencki w Helsinkach  - jedna z oficjalnych rezydencji prezydenta Republiki Finlandii w Helsinkach. Znajduje się na północnej stronie Esplanadi, z widokiem na Rynek.

4. Wielka Synagoga w Helsinkach – jedna z dwóch czynnych synagog w Finlandii. Synagoga została zbudowana w 1906 roku, według projektu Johana Jacoba Ahrenberga w stylu historycznym z elementami mauretańsko-orientalnymi. Jest jednym z bardziej oryginalnych budynków w mieście ze względu na swój styl oraz wielką kopułę, znajdująca się bezpośrednio nad główną salą modlitewną. W 2006 roku synagoga obchodziła 100-lecie istnienia.


Linnanmäki
5. Linnanmäki – wesołe miasteczko w Helsinkach, położone w dzielnicy Alppila. Należy do fundacji, która zbiera pieniądze na pracę ochrony dzieci. W Linnanmäki jest około 40 różnych, dużych i małych urządzeń. Poza tym są hale z automatami do gry, kioski, restauracje i scena zewnętrzna. Najstarsze urządzenie to karuzela, która została zbudowana w 1896 r. Najbardziej popularne urządzenie to kolejka górska, istniejąca od 1951 r.




6. Temppeliaukion kirkko - nowoczesny, okrągły kościół wykuty w skale. Znajduje się poza ścisłym centrum, więc żeby go zobaczyć trzeba się specjalnie pofatygować do dzielnicy Töölö. Zaprojektowali go bracia Suomalainen, a wybudowany został w 1969 roku. Projekt zakładał zachowanie skalistego terenu, na którym miał stanąć kościół. Dlatego też projektanci zdecydowali, żeby świątynię wykuć. Zbudowany jest wewnątrz masywnych, granitowych skał, które tworzą wewnętrzne ściany. Kościół jest okrągły, na zewnątrz widoczna jest jedynie miedziana kopuła. Świątynię oświetla światło naturalne, które wpada poprzez wąskie, szklane panele umieszczone dookoła pomiędzy kopułą a ścianami. W kościele jedyną dekoracją są zmienne szarości skały oraz światło wpadające przez okna rysujące na sklepieniu złote refleksy. Poza tym kamienny ołtarz, mosiężne organy i kilka świeczek - a mimo to całość wygląda niezwykle efektownie.  Oglądając z pewnej odległości kopułę, wyłaniającą się ze skały można odnieść wrażenie, że jest to porzucony latający spodek. Z uwagi na dobrą akustykę kościoła, w jego wnętrzu odbywają się koncerty muzyki klasycznej.






7. Stockmann –   dom towarowy znajdujący się w centrum Helsinek między ulicami Aleksanterinkatu i Mannerheimintie.  Jest jednym z wielu sklepów sieci Stockmanna. Obiekt posiada 9 poziomów (w tym 2 podziemne). Można w nim kupić praktycznie wszystko, począwszy od produktów spożywczych, a kończąc na artykułach luksusowych. Z roczną liczbą klientów wynoszącą 17 mln jest największym domem handlowym w Finlandii oraz największym w krajach nordyckich pod względem obrotu.
8. Pomnik Jeana Sibeliusa - to ogromne stalowe organy o 24 tonach upamiętniające niezwykle popularnego w Helsinkach kompozytora Jeana Sibeliusa. Sibelius był dla Finów, jak Chopin dla Polaków. Tworzył, nawiązując do fińskiego folkloru i literatury narodowej. Jego najbardziej znany poemat symfoniczny nosi znamienny tytuł Finlandia. Stworzenie pomnika kosztowało artystkę Eilę Hiltunen 6 lat pracy, 24 tony stali nierdzewnej i chorobę płuc, której nabawiła się spawając konstrukcję na mrozie, bo wiatr, w położonym nad zatoką parku hula dość mocno - szczególnie zimą. Uroczyste odsłonięcie rzeźby nastąpiło w 1967 roku w 10 rocznicę śmierci Sibeliusa. Później do organów dołączyła rzeźba (autorstwa tej samej autorki) przedstawiająca głowę kompozytora - ale ona nie przypadła już mieszkańcom Helsinek do gustu bo jak twierdzą Sibelius wygląda jakby miał rogi łosia ;)

9. Suomenlinna ( "Twierdza Fińska"; "Twierdza Szwedzka") – wybudowana w 1748r. przez Szwedów twierdza w Helsinkach, położona na grupie sześciu wysp niedaleko brzegu.  Największa twierdza morska w Europie. Dawniej miała za zadanie bronić Helsinek od strony morza. Obecnie utraciła walory militarne, posiada jednak wielkie znaczenie kulturowe jako zabytek historyczny i atrakcja turystyczna. W 1991 r. została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wyspy te mają ok. 850 mieszkańców. Znajduje się na nich również kilka  muzeów, m.in.:  Muzeum Suomenlinny, Muzeum Ehrensvärda (był on pierwszym dowódcą i budowniczym fortecy),muzeum wojskowe (jednym z eksponatów jest "Vesikko" – okręt podwodny z okresu II wojny światowej), muzeum lalek,  w którym możemy zobaczyć  XIX-wieczne lalki, pluszaki czy drewniane zabawki ,  a ponad to morska szkoła wojskowa, stare działa armatnie, mury obronne, podziemne schrony, stary port, więzienie, kościół,  który jako jedyny na świecie pełni także funkcję latarni morskiej oraz wiele restauracji i kawiarni dla turystów. Do Suomenlinny można dotrzeć niewielkimi promami, które kursują przez cały dzień w odstępach kilkunastu minut. Miejsce to świetnie nadaje się na urządzenie pikniku i zjedzenie śniadania na trawie. Wybierając się na wyspy, trzeba być przygotowanym na długi spacer (nie zawsze po równym terenie) i silny, morski wiatr, nawet latem.







10.  Do innych godnych uwagi zabytków i miejsc Helsinek należą: Dworzec Kolejowy (budynek z 1914 roku wykonany według projektu Eliela Saarinana), Teatr Narodowy z 1882 roku, Lasipalatsi - Szklany Pałac (reprezentujący styl fińskiej secesji), Finlandia Talo (gmach kongresowy zaprojektowany przez Alvara Aalto), obserwatorium astronomiczne (zaprojektowane przez Engela w 1825 roku), Kaivopuisto (skalny park powstały w 1840 roku), Plac Targowy (Kauppatori), Kamień Carycy, Esplanadi, Stadion Olimpijski oraz słynne muzea, np. muzeum sztuki, hotelarstwa, tramwajów, radia czy poczty.


Najważniejsze obiekty w Helsinkach można zwiedzić w ciągu jednego dnia, dlatego będąc w Tallinie warto się tu wybrać na wycieczkę:)))

1 komentarz:

  1. Marzy mi się taka podróż. Może już niedługo. Zapraszam na mój lifestyle :)

    OdpowiedzUsuń