czwartek, 12 grudnia 2013

Bałtyk

                        

W dzisiejszym poście opiszę kilka miejscowości, gdyż łączy je jedno- POLSKIE MORZE:)))

        Morze Bałtyckie jest akwenem nietypowym, niepodobnym do innych mórz świata. Przede wszystkim jest morzem bardzo płytkim, o średniej głębokości zaledwie 52 m, podczas gdy średnia głębokość Morza Kaspijskiego wynosi 184 m, a Morza Czarnego nawet 1149 m. Bałtyk zalicza się do wód słonawych, ze względu na niskie zasolenie, określa się go morzem półsłonym.

O ile kochasz słońce, piasek i szum morza zaplanuj wakacje na Pomorzu:) Każda nadmorska miejscowość ma w sobie to coś, czego nie znajdziesz w żadnym innym miejscu w Polsce;) Wschody i zachody słońca nad morzem zapierają dech w piersiach;)



 1. Mielno - jak dla mnie stolica młodych i zabawy. Duża wieś nadmorska znajdująca się w województwie zachodnio-pomorskim, w powiecie koszalińskim, 12 km od Koszalina. Wzdłuż wybrzeża ciągnie się długa promenada, na której znajdują się liczne restauracje, kawiarnie i smażalnie ryb.





Mielno niewątpliwie, każdemu kto tu był kojarzy się z 2 pomnikami: Pomnik Jelenia i Pomnik Morsa, który jest symbolem Międzynarodowych Zlotów Morsów organizowanych w Mielnie od 2004 r.


Jest to idealne miejsce na wakacje dla ludzi młodych, gdyż Mielno tętni nocą życiem w wielu nocnych klubach i dyskotekach.


Dodatkową atrakcją Mielna jest jezioro Jamno, którego sam widok robi wrażenie, więc o ile znudzi się Wam wylegiwanie na plaży, można jeszcze wypożyczyć jakiś sprzęt wodny i popływać po nim.







             2. Rowy - o wiele spokojniejsza miejscowość od Mielna.                 Położone są na Pobrzeżu Słowińskim w gminie Ustka, 28 km na północny wschód od Słupska, pomiędzy Ustką a Łebą.                                                                                                                         Cechami charakterystycznymi tej miejscowości są szerokie piaszczyste plaże, lasy borów nadmorskich, także urwiste brzegi z klifami o wysokości do 30 metrów, wspaniały mikroklimat o leczniczych właściwościach oraz unikalne położenie w otulinie Słowińskiego Parku Narodowego. Park ten powstał dla zachowania najatrakcyjniejszego fragmentu wybrzeża między Rowami a Łebą – należy do sieci światowych rezerwatów biosfery UNESCO.
                                                                                         Rowy polecane są szczególnie dla rodzin z dziećmi, turystów spędzających aktywnie urlop i wszystkich którzy chcą odpocząć od zgiełku cywilizacji. 







3. Ustka - położona jest w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, 18 km od Słupska. To nie tylko nadmorski kurort wypoczynkowy, lecz także uzdrowisko. Ustka znana jest nie tylko ze swoich uzdrowiskowych walorów, również z rybołówstwa i przetwórstwa ryb oraz z dawnej stoczni. W Ustce znajdziemy m.in. latarnię morską z 1892 roku, promenadę powstałą w 1875 roku, molo, port oraz pomnik Św. Jana Nepomucena, który stoi przy nabrzeżu portu. 



W Ustce mamy bardzo czyste i najszersze plaże na całym wybrzeżu.






 Co ciekawe od 2001 roku co roku sezon w Ustce rozpoczyna się Ogólnopolskim Festiwalem Sztucznych Ogni, który trwa 3-4 dni. Wówczas do Ustki zjeżdżają się tłumy, by zobaczyć jedyne tego typu wydarzenie w Polsce. Poniżej zamieszczam filmiki z 2008 roku.






Ciekawostka: W 2012 roku Ustka została najpiękniejszym kurortem Pomorza w głosowaniu Radia Gdańsk.


4. Łeba -  położona jest w województwie pomorskim, w powiecie lęborskim. Otoczona jest z trzech stron wodą, od północy morzem Bałtyckim, od zachodu jeziorem Łebsko, a od wschodu jeziorem Sarbsko. Pomiędzy jeziorem Łebskim a morzem znajdują się wydmy ruchome, zjawisko niespotykanie rzadkie w Europie. Miasto Łeba to również bogata oferta turystyczna obfitująca w liczne atrakcje turystyczne, do głównych zaliczany jest największy w Polsce park dinozaurów - Łeba Park, a także stadnina koni , park linowy oraz wystawa motyli.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               


5. Sopot - morze na bogato;) Miasto na prawach powiatu w północnej Polsce nad Zatoką Gdańską, położone na Pobrzeżu Gdańskim, pomiędzy Gdańskiem i Gdynią, z którymi tworzy Trójmiasto. Od strony lądu Sopot osłaniają zalesione wzgórza morenowe, od strony morza osłaniający Zatokę Gdańską Półwysep Helski, dzięki czemu wody sopockich plaż są cieplejsze niż w innych miejscach nad Bałtykiem. 



W Sopocie odbywają się liczne imprezy kulturalno-rozrywkowe, dzięki czemu miasto to co roku odwiedza ponad dwa miliony turystów i wczasowiczów. Czyste, piaszczyste plaże rozciągają się na przestrzeni 4,5km całego sopockiego brzegu, wzdłuż którego porozstawiane są zjeżdżalnie wodne, wypożyczalnie sprzętu wodno-plażowego, prysznice, a także urokliwe małe puby i kawiarenki. 





Największe atrakcje Sopotu:

  •  najdłuższe w Europie drewniane molo (511,5 m), miejsce rekreacyjnych i zdrowotnych spacerów,
  • Monciak- główna ulica Sopotu, Bohaterów Monte Cassino, najsłynniejszy w kraju deptak, przy którym mieszczą się liczne puby i galerie,
  •  zabytkowe parki i piękne ogrody,
  • Opera Leśna,
  • słynny Krzywy Domek.




Sopot od kilku lat uznawany jest za najlepiej zorganizowane i najbezpieczniejsze kąpielisko nadmorskie w województwie pomorskim. Sopockie molo jest miejscem gdzie życie i imprezy odbywają się przez całe lato.

















To są miejscowości nadmorskie, w których ja najczęściej bywam;) A Ty gdzie spędzasz lato????
Może polecisz mi jakieś miejsce, które koniecznie powinnam odwiedzić nad Bałtykiem?;)

1 komentarz: