Ryga - stolica Łotwy, największe miasto w krajach bałtyckich. Malowniczo ulokowana nad rzeką Dźwiną, nieopodal Zatoki Ryskiej, pełna średniowiecznych zabytków i secesyjnych budynków. Ryga to perła basenu Morza Bałtyckiego.
W 1997 r. "Historyczne centrum Rygi" zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO - zapis objął zarówno najstarsze obiekty hanzeatyckiej starówki z XIII-XV w., jak również najcenniejsze budowle XIX-wiecznych przedmieść: drewniane kościoły klasycystyczne na Przedmieściu Moskiewskim oraz jedyne w swoim rodzaju kamienice, reprezentujące miejscową odmianę secesji.
To, co przyciąga w to miejsce, to nastój Rygi. Wśród jej mieszkańców wyczuwalne jest pozytywne nastawienie do drugiego człowieka. Wiele jest tutaj klimatycznych miejsc. Starówka pełna jest urokliwych kawiarenek i restauracji, jednak niestety ceny nie są zbyt niskie:(
Co warto zobaczyć w Rydze?
3. Pomnik Wolności - znajduje się w samym centrum Rygi, przy zachodnim krańcu Bulwaru Wolności. Stanowi symbol niepodległości Łotwy. Został wzniesiony ze środków ofiarowanych przez naród w okresie pierwszego niepodległego państwa łotewskiego (1918 -1940)przez Ernestsa Štālbergsa. Odsłonięcie pomnika odbyło się w 1935 roku. Wybór lokalizacji pomnika nie był przypadkowy, w końcu to właśnie tutaj, aż do 1915 r., stał konny pomnik Piotra I Wielkiego. Pod koniec II wojny światowej Rosjanie planowali wysadzić Pomnik Wolności i tym samym przypieczętować włączenie Łotwy do ZSRR, ale ostatecznie planów tych nie wcielili w życie. Przypuszcza się, że monument został ocalony dzięki wstawiennictwu słynnej radzieckiej rzeźbiarki – Wiery Muchiny, która nie tylko pochodziła z Rygi, ale też była uczennicą Zālego. Aby jednak zmniejszyć znaczenie monumentu, na drugim końcu Bulwaru Wolności postawili Rosjanie pomnik Włodzimierza Lenina. Znaczący był jednak fakt, że Pomnik Wolności zwrócony był przodem w kierunku zachodnim (co odczytywano jako symbol jedności Łotwy z cywilizacją zachodnią), a pomnik Lenina – w kierunku wschodnim. Dziś na Bulwarze Wolności nie ma już pomnika Włodzimierza Lenina, a Pomnik Wolności znów stanowi symbol rzeczywistej niepodległości Łotwy. . Pomnik Wolności wzrusza i uczula każdego, ponieważ zawiera on oddźwięk wielonarodowy, a dla Łotysza jest to święte miejsce przejawu siły ducha narodu, miejsce zgromadzenia w czasie najważniejszych wydarzeń państwa łotewskiego.
Oglądając monument od razu rzuca się w oczy to, że jest on przepełniony symboliką. Na cokole znajduje się szereg kompozycji rzeźbiarskich – te wykonane z brązowego granitu przedstawiają „Pracowników umysłowych”, „Pracę”, „Rodzinę” i „Obrońców Ojczyzny”, a te wykonane z szarego granitu – „Człowieka zrywającego łańcuchy”, „Lāčplēsisa” (legendarnego herosa i bohatera łotewskiego eposu narodowego „Lāčplēsis”), „Wajdelotę” i „Matkę Łotwę”. Na cokole znajduje się też napis „Za Ojczyznę i Wolność”, natomiast powyżej wznosi się 42 – metrowy obelisk, zwieńczony miedzianą, kobiecą postacią, która trzyma w dłoniach trzy połączone gwiazdy. Kobieta to alegoria wolności, natomiast gwiazdy symbolizują trzy krainy historyczne Łotwy– Kurlandię (z Semigalią), Liwonię i Łatgalię.
Ze szczytu można podziwiać piękną panoramę miasta.
zwana inaczej piaskową, pochodzi z 1330 r., broniła dostępu do głównej bramy miejskiej. Jedyna baszta z wszystkich baszt murów obronnych Rygi, która zachowała się do naszych dni. Wysokość baszty – 25,5m, grubość ścian – 3m. Dzisiejsza baszta została wzniesiona w 1650 roku na fundamencie poprzedniej baszty, która została zrujnowana w 1621 roku podczas ataku Szwedzkich wojsk. W baszcie prochowej do 1883 roku przechowywali różną broń. Kiedy zostały zlikwidowane mury obronne miast, baszta została opuszczona i zamieszkały tam tylko gołębie.
Mury obronne miasta pierwotnie składały się z 28 wież i baszt obronnych. Prowadzą do małej Bramy Szwedzkiej, wykutej pod koniec panowania szwedzkiego w 1698 roku. Jedyna średniowieczna brama jako jedyna przetrwała do naszych czasów. Takich bram było w mieści osiem.

Legenda głosi, że właściciel pięknej kamienicy, kazał umieścić figurki kotów w takiej pozie jakby załatwiały potrzeby fizjologiczne na dom nielubianego sąsiada.
8. Zamek Ryski - wznoszący się na prawym brzegu Dźwiny przy Placu Zamkowym,w północnej części Starego Miasta. Powstał w latach 1330-1353 jako siedziba zakonu w Inflantach. W wyniku prac budowlanych w XVIII i XX stuleciu utracił swoje pierwotne gotyckie kształty i powstał klasycystyczny, okazały pałac.
Obecnie urzęduje w nim prezydent kraju, ale mieszczą się w nim także 3 muzea: Sztuki Obcej, Literatury i Historii Sztuki oraz Muzeum Historyczne Łotwy.
9. Kościół Matki Boskiej Bolesnej - kościół rzymskokatolicki znajdujący się w Rydze przy ul. Zamkowej. Kościół został zaprojektowany przez nieznanego architekta i wybudowany w latach 1784-1785. Mierzy on tylko 28 metrów długości, 14 metrów szerokości i 12 metrów wysokości.
10. Pomnik Muzykantów z Bremy - przed wejściem do kościoła św. Piotra można znaleźć nietypowy pomnik czworga zwierząt: osła, psa, kota i koguta. Pomnik inspirowany jest baśnią braci Grimm i reprezentuje Muzyków z Bremen. Został postawiony dla uczczenia partnerstwa miast – Rygi i Bremy. Według legendy pogłaskanie jednego ze zwierząt po pyszczku ma przynosić szczęście, stąd dwa z nich (będące w zasięgu ręki) są dość mocno wytarte. Jak widać mi szczęście powinno służyć;)
Mało kto wie, ale to właśnie w Rydze po raz pierwszy na świecie ustawiono przed Świętami Bożego Narodzenia na miejskim placu przed ratuszem choinkę!!!! 27 listopada 2011 roku mieszkańcy Rygi postanowili uczcić 501 rocznicę tego wydarzenia i w związku z tym zorganizowali " Paradę choinek". W mieście ustawiono aż 47 różnego rodzaju, i z różnych materiałów choinek! Jedną z nich można podziwiać przez cały rok na ryskiej starówce.
W pobliżu choinki można dostrzec wiele przeróżnych zwierzątek wykonanych z kamienia.
Pamiętam, że bardzo duże wrażenie na mnie wywarła kampania dotycząca aborcji. W samym centrum Rygi, miejscu bardzo popularnym i ruchliwym, na chodniku znajduje kilkanaście odlewów noworodków!
Przy każdym dziecku jest tabliczka z informacją po łotewsku, rosyjsku i angielsku (pisana w pierwszej osobie!), dlaczego dziecko się nie urodziło. Ludzie przystają, niektórzy kładą kwiaty, milczą. Według mnie takie przedstawienie problemu aborcji niezwykle oddziałuje na wyobraźnie i składnia do zastanowienia....
Jak widać nie tylko Zachód zachwyca!!!! :)
Miejsce pełne barw!!!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz